Dobrej jakości, elegancko wykończony nagrobek stanowi ważny element pochówku. Wszak jego rolą jest godne strzeżenie pamięci o naszych najbliższych. Ważne jest nie tylko to, by był odpowiednio wykonany, ale i to, by przetrwał długie lata. Ile kosztuje nagrobek?

Koszt nagrobka – od czego zależy?

Koszt nagrobka może wydać się wysoki, jednak ponosimy go jedynie raz na dłuższy czas. Dobrze wykonany nagrobek z solidnego kamienia, przy odpowiedniej pielęgnacji będzie cieszył oko przez dziesiątki lat.

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje nagrobek. Cena uzależniona jest od kilku czynników. Pierwszym z nich jest kamień, z którego ma być wykonany. Drugim – wielkość oraz kształt nagrobka. Im większy i bardziej skomplikowany, tym wyższa będzie cena. Na cenę wpływa także ilość i krój liter na nagrobku. Zazwyczaj jedna literka to koszt 5-10 złotych.

Cennik usług kamieniarskich uzależniony jest także od samego kamieniarza, jego doświadczenia i warsztatu. Ceny mogą różnić się także w zależności od regionu Polski i wielkości miejscowości. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto odwiedzić kilka zakładów i wybrać ten, który budzi nasze zaufanie i którego cena najbardziej nam odpowiada.

Z czego wykonuje się nagrobki?

Surowiec, z którego nagrobek ma być wykonany, ma decydujący wpływ na cenę produktu. Ceny są bardzo zróżnicowane. Nagrobek z chińskiego granitu to koszt około 2000-3000 złotych, ale już taki wykonany z granitu Vanga czy Szwed to 20 000 złotych.

Jednym z najchętniej wybieranych materiałów na nagrobki jest polski granit pochodzący z masywu strzegomskiego. Jego jakość jest o wiele wyższa od granitu chińskiego, a cena niewiele wyższa – taki nagrobek kosztuje około 3000-4000 złotych. Chętnie wybieranym materiałem jest także afrykański granit Impala. Koszt nagrobka z tego materiału jest jednak około dwóch razy wyższy niż w przypadku wyboru granitu strzegomskiego.