Koszt pogrzebu – Poznań

Gdy umiera ktoś z naszych bliskich nie tylko opłakujemy jego śmierć, ale musimy zająć się również przygotowaniami do jego pochówku. Często pozwala to rodzinie na pogodzenie się z stratą i nie pogrążenie się w zupełniej rozpaczy. Koszt pogrzebu może różnić się zależnie od miejsca jego organizacji, w dużym mieście poniesiemy ogólnie większe koszty niż na wsiach. A jakie ceny są w Poznaniu?

koszt pogrzebu poznań

Koszt przygotowań do pogrzebu lub kremacji

Poznań jest dużym miastem, więc znajdziemy w nim kilka zakładów pogrzebowych (np. Universum), w których koszt usługi pogrzebowej może się różnić. Sam transport ciała do chłodni to koszt od około 400 złotych, zależnie od odległości. Doliczyć należy również koszty przygotowania zwłok do pogrzebu, takie jak mycie, ubieranie i czesanie czyli również około 400 złotych. Uwzględnić trzeba też cenę przechowywania ciała w chłodni, która wynosi około 200 złotych za 48 godzin.

Dużym kosztem jest nabycie trumny, której cena może wynosić od tysiąca do nawet kilkunastu tysięcy złotych, zależnie od naszego wyboru. Zapłacić musimy również za miejsce na cmentarzu, na którym pochowamy naszego zmarłego, są to koszty od około 1000 złotych w górę.

Jeśli zdecydujemy się na kremację ciała bliskiej nam osoby, za trumnę kremacyjną zapłacimy od około 400 do nawet 1000 złotych, a za sam proces kremacji około 700 – 1200 złotych. Doliczyć należy jeszcze cenę wybranej przez nas urny na prochy.

Koszt uroczystości pogrzebowej

Do kosztów pogrzebu wliczamy cenę mszy świętej oraz opłaty kancelaryjne, cena mszy to od około 1000 złotych, a opłaty powinny zamknąć się sumie 600 złotych. Jeśli chcemy dodać do uroczystości oprawę muzyczną, to musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami rzędu 600 złotych.

Firma zajmująca się organizacją pochówku, czyli między innymi przewozem ciała karawanem, złożeniem trumny do grobu i zasypanie go ziemią liczy sobie za te usługi około 2000 do 3000 złotych.

Dodatkowym kosztem może być organizacja tak zwanej stypy, czyli poczęstunku dla gości przybyłych na uroczystość. Koszt zależny będzie od wybranego przez nas menu, ale ceny zaczynają się już od około 100 złotych od osoby.