Kosz pogrzebu – Wola

Wola – jedna z najbardziej rozpoznawalnych warszawskich dzielnic. Leży na lewym brzegu Wisły i związana jest mocno z historią Polski. To właśnie na Woli znajduje się Muzeum Powstania Warszawskiego, a także Powązki – z zespołem cmentarzy. Wśród najbardziej znanych cmentarzy są Cmentarz Powązkowski (znany też jako Stare Powązki) oraz Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Na tych dwóch cmentarzach odbywa się nadal wiele ceremonii pogrzebowych o charakterze państwowym. Dlatego można powiedzieć, że – głównie poprzez transmisje telewizyjne – znają mieszkańcy całej Polski. I niejednokrotnie, zwłaszcza ci, którzy mieszkają w innych województwach odległych od Warszawy, zadają sobie pytanie: jaki jest koszt pogrzebu na Woli? Większość osób interesuje koszt pogrzebu na Powązkach, choć na Woli znajdują się też inne cmentarze, jak chociażby Cmentarz Wolski.

Na Powązkach spoczywają oprócz tzw. osób publicznych, także „zwykli” obywatele Warszawy. Choć pojęcie „zwykły” w tym kontekście można rozumieć na wiele sposobów. Bo Powązki nie należą do zwykłych cmentarzy, a urosły do rangi symbolu narodowego. Cóż więc się dziwić, że na tej – jednej z najsłynniejszych nekropolii w Polsce – chciałby spoczywać niemal każdy, a przynajmniej każdy warszawiak. Tymczasem liczba miejsc jest ograniczona i ci, dla których grób na Powązkach to sprawa honoru, mogą liczyć jedynie na…łut szczęścia oraz odpowiednio zasobny portfel.

ładny cmentarz

Więcej na ten temat mogliby powiedzieć pracownicy Zakładu Pogrzebowego Tren, który z racji lokalizacji biura – właśnie w bliskości Powązek – często jest proszony o organizację pogrzebu na tych właśnie cmentarzach. Zakład Pogrzebowy Tren nie odmawia nigdy pomocy w przygotowaniu ceremonii żałobnych, a jego pracownicy starają się zawsze spełnić najdokładniej życzenia Klientów. Wiedzą oni, jak mało kto, że znalezienie miejsca na Powązkach graniczy niemal z cudem, a jeśli już – to cena takiego miejsca oscyluje w granicach kwoty, jaką należałoby zapłacić za mniejsze mieszkanie w atrakcyjnej lokalizacji w Warszawie. Choć, jakby nie patrzyć, miejsce na cmentarzu jest też swoistym mieszkaniem, tyle że o odrobinę innym przeznaczeniu…

Rozważając więc kwestię kosztów pogrzebu w Warszawie oraz wszystko to, co się na nie składa – należy brać pod uwagę wiele czynników, które są ważne także w innych regionach Polski, tak jak cena trumny czy urny, akcesoriów pogrzebowych, a także ewentualnej kremacji czy transportu Zmarłych. Jednak w przypadku kosztów pogrzebu na Woli – najbardziej znacząca jest cena miejsca grzebalnego. Warto jednak pamiętać, że po śmierci – zwłaszcza własnej – świadomość, że spoczywa się na Powązkach zdaje się cieszyć jakby mniej. Może więc wybrać jakiś inny cmentarz, a pieniądze…zainwestować w to, co może jeszcze ucieszyć za życia.