Koszt pogrzebu – Piła

O tym, że koszt pogrzebu jest wysoki, a jego organizacja wymaga wielu działań i starań wiedzą wszyscy, ale ile dokładnie kosztuje pogrzeb wiedzą tylko ci, którzy mają takie smutne doświadczenie za sobą. Nawet jeśli jesteśmy w pełni sił życiowych i z pozoru nam oraz naszym bliskim nic złego nie zagraża, warto zdobyć nieco więcej wiedzy o tym, jakie są elementy składowe, z których zbudowana jest ostateczna cena pogrzebu.

koszt pogrzebu piła

Koszt pogrzebu Piła – na jakie wydatki trzeba się przygotować?

Część czynności organizacyjnych przy pochówku nie wymaga opłat w ogóle lub są to koszty niewielkie. Nie trzeba płacić za wystawienie dokumentów lekarskich i aktów USC (chyba, że potrzebujemy większej ilości odpisów). Podobnie za realizację naszych wniosków o wypłatę zasiłku pogrzebowego ZUS czy ubezpieczenia z tytułu polisy nie będą pobrane żadne opłaty. Jednak każda inna czynność związana z pochówkiem zmusza do sięgania do portfela.

Na koszt pogrzebu największy wpływ ma rodzaj pochówku – pochówek tradycyjny z odprowadzeniem ciała do grobu jest droższy, niż pogrzeb poprzedzony kremacją. W jednym i drugim przypadku konieczne jest przygotowanie ciała do pochówku, transport, opłata dla księdza w przypadku pogrzebu wyznaniowego, opłaty na cmentarzu. Różnice w wysokości ceny ostatecznej pogrzebu powstają przy wyborze akcesoriów (trumny, urny, krzyże, tabliczki), kwiatów, oprawy medialnej, transportu ciała i żałobników, organizacji stypy.

Cena pogrzebu – ile kosztuje pogrzeb w Pile?

Piła – miasto powiatowe położone na północnych kresach Wielkopolski, jest miejscem działalności kilkunastu zakładów pogrzebowych, w których zamawiane są głównie pochówki tradycyjne w obrządku katolickim. Rodziny w zakładach pogrzebowych zakupują trumny sosnowe lub dębowe – różnica w cenie sięga nawet 3000 złotych. Na przygotowanie ciała (bez kosztów ubrania) trzeba przygotować około 400 złotych, a korzystanie z przechowalni (chłodni), to wydatek ok. 200 zł za dwie doby.

Do tego trzeba doliczyć koszty przygotowania grobu, transportu, umieszczenia ciała w grobie i zakrycia grobu. Na ostateczny koszt pogrzebu wpływają także opłaty kancelaryjne w parafii ( 600-800 złotych) oraz koszt mszy pogrzebowej (powyżej 1000 złotych).

Jak obniżyć koszty pogrzebu w Pile?

Rodziny zmarłych szukają różnych sposobów na obniżenie ceny pogrzebu. Jednym z nich jest złożenie wniosku o wypłatę zasiłku pogrzebowego od ubezpieczyciela społecznego – najczęściej są to ZUS lub KRUS. Warto także znaleźć dobry zakład pogrzebowy, który świadczy usługi kompleksowe, dzięki czemu istnieje możliwość negocjowania cen. Wiele zakładów (np. Klepsydra – tutaj więcej informacji) kredytuje koszty pogrzebu do czasu wypłaty zasiłku. Mimo niewielkiej, od lat niepodnoszonej wartości tegoż świadczenia, istnieje możliwość organizacji pogrzebu w cenie mieszczącej się w kwocie zasiłku pogrzebowego.