Koszt pogrzebu – Zabrze

Śmierć bliskiej osoby zawsze jest ogromną stratą. Są to ciężkie chwilę, podczas których nie mamy głowy do kalkulowania kosztów. Niestety bardzo często jesteśmy do tego zmuszeniu. Aktualnie zasiłek pogrzebowy wynosi 4000 zł. Oczywiście pieniądze wypłacane są po uregulowaniu wszelkich formalności, natomiast w większości przypadków musimy zapłacić za pochówek w ciągu kilku dni. Koszt pogrzebu Zabrze można obniżyć, jeśli wybierzemy godny zaufania zakład pogrzebowy. Na pozostałe opłaty (np. msza święta, miejsce na cmentarzu) nie mamy większego wpływu. Musimy dostosować się do aktualnie panujących stawek. Poniżej przedstawiono średnie koszty pogrzebu.

W Zabrzu działają firmy pogrzebowe (serwis Funer), która zajmuje się kompleksową organizacją pogrzebów.

zakład pogrzebowy zabrze

Opłaty podstawowe

Transport zwłok będzie nas kosztował około 300 zł. Możemy zapłacić nieco mniej, ale równie dobrze możemy zapłacić więcej. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że opłata naliczana jest na podstawie pokonanego dystansu.
Inną ważną kwestią jest przygotowanie zmarłego do pochówku. Mowa tutaj o wszelkich niezbędnych zabiegach kosmetycznych oraz higienicznych. W tym przypadku koszt wynosi około 200 zł. Nie zapominajmy również o stroju dla osoby zmarłej. Wiele osób dostarcza ubrania samodzielnie, jednak coraz częściej zajmuje się tym zakład pogrzebowy. Średni koszt to około 100-150 zł.
Jeśli chodzi o opłatę za chłodnie, to w zdecydowanej większości przypadków jesteśmy z niej zwolnieni. Ważne jest jednak to, aby wybrany przez nas zakład pogrzebowy współpracował z chłodnią państwową, czyli np. szpitalną. Ciało może przebywać w chłodni do 3 dni. Po tym czasie rozpocznie się naliczanie opłat. Za każdą kolejną dobę będziemy musieli zapłacić 50-80 zł, co może wygenerować całkiem spore koszty.
Odprawienie ceremonii pochówku w dużej mierze zależy od danej parafii. Każda z nich ma swój własny cennik. Uśredniając jest to koszt mniej więcej 1500 zł.
Tradycyjne pochówki wymagają mniejszego nakładu pracy. Z tego względu są one tańsze. Decydując się na kremację musimy liczyć się z kosztem około 500 zł.

Akcesoria pogrzebowe

Koszt zależy od tego, czy musimy zakupić urnę, czy też trumnę. Cena dobrej jakości urny jest porównywalna z ceną niskiej jakości trumny. W obu przypadkach zapłacimy około 300 zł. Jeśli jednak zależy nam na solidniejszej trumnie wykonanej z wytrzymałych materiałów, to cena znacząco wzrośnie. Na rynku znajdziemy modele nawet za kilka tysięcy złotych. Standardem są trumny za około 500-700 zł – to właśnie na nie decyduje się większość osób.
Podczas ceremonii pochówku dużą rolę odgrywa oprawa florystyczna. Wszystko zależy od naszych możliwości finansowych. Za wieniec o średnim rozmiarze należy zapłacić około 80 zł. Jeśli zdecydujemy się również na oprawę muzyczną uroczystości, to średni koszt wynosi 100-300 zł.