koszt pogrzebu w Warszawie

Koszt pogrzebu – Warszawa

Warszawa to duże i prężnie rozwijające się miasto. Pomimo dużych zarobków wysokie są tu też koszty wszelkich usług – również tych związanych z branżą funeralną. W tym tekście omówię przykładowy koszt pogrzebu w Warszawie zwracając uwagę zarówno na oprawę ceremonii, zakup trumny jak i obsługi uroczystości

Pogrzeby w Warszawie organizuje firma Memento Mori.

Podstawową czynnością jest wybór zakładu pogrzebowego, który zajmie się ciałem zmarłej osoby. Do zakresu czynności realizowanych przez dom pogrzebowy wliczają się: przechowywanie nieboszczyka do dnia pochówku w chłodni, zakup trumny, przygotowanie ciała (mycie, strzyżenie, ubranie) oraz transport ciała zmarłego. Koszt tych usług waha się w przedziale od trzech tysięcy złotych do pięciu tysięcy złotych.

Kolejną ważną czynnością, niezbędną do dokonania pogrzebu jest wykup miejsca na cmentarzu. W Warszawie gdzie cmentarze są przepełnione jest to bardzo trudne zadanie. Przykładowo parcela na cmentarzu Bródzieńskim w Warszawie dla osób jeszcze żyjących kosztuje około dwudziestu tysięcy złotych. Wykup miejsca dla zmarłych, którym miejsce musi wykupić rodzina to wydatek rzędu dziesięciu tysięcy złotych. Są to więc duże koszty dlatego warto zawsze szukać możliwości pochówku zmarłego na miejscu gdzie leżą już nasi krewni lub przodkowie. Można wykupić użytkowanie takiego rodzinnego grobu na kolejne dwadzieścia lat. Wystarczy wtedy dokonać ekshumacji spoczywających w tym miejscu zmarłych po czym można dochować do tego samego grobu nawet kilka osób. Koszt ekshumacji oraz wykup użytkowania grobu przodków to koszt około sześciuset złotych.

Kolejnym elementem pogrzebu, o który niewątpliwie trzeba zadbać jest duchowa obsługa uroczystości. W zależności od wyznania nieboszczyka należy urządzić religijną ceremonię lub w przypadku ateisty uroczyste pożegnanie zmarłego na cmentarzu. Najłatwiej koszty ceremonii religijnej oszacować w przypadku zmarłych wyznania katolickiego. Zamówienie mszy świętej pogrzebowej oraz ceremonii odprawionej przez księdza na cmentarzu to koszt około dziewięciuset złotych. W przypadku księży z centralnej Warszawy będzie to około tysiąca pięciuset złotych.

W przypadku zmarłych wyznających inną religię koszty będą się wahać. Dla Żydów zamówienie rabina oraz koszt ceremonii to wydatek około tysiąca złotych.

Pogrzebowi protestanckiemu towarzyszy jedynie krótka ceremonia pożegnalna co wiąże się z niewielkimi wydatkami około trzystu złotych.

Nie wgłębiając się w specyfikę różnych religii koszt ceremonii nie przekracza zazwyczaj dwóch tysięcy złotych.

Łączny koszt pogrzebu na terenie Warszawy to wydatek rzędu od pięciu tysięcy do nawet dwudziestu sześciu tysięcy złotych.

Ciekawie zebrane informacje są na stronei zakładu Heron: https://heronpogrzeby.pl/koszty-pogrzebu/ i https://heronpogrzeby.pl/koszty-kremacji/.