Koszt pogrzebu – Kraków
Każda osoba, która straciła kogoś bliskiego z rodziny, ma prawo ubiegać się o zasiłek pogrzebowy. Koszt pogrzebu jest jednak zazwyczaj wyższy niż wartość tej zapomogi, szczególnie w większych miastach, takich jak Kraków.
Usługi pogrzebowe w Krakowie świadczy firma Gabriel.
Ile kosztuje pogrzeb?
Przede wszystkim same czynności, które oferuje zakład pogrzebowy, czyli przewóz zwłok, przygotowanie ich do pochówku oraz ceremonia, to koszt około 3500-4500 złotych, a nawet więcej. Zależy to od danego zakładu pogrzebowego, ale także miejsca w Polsce. Na przykład Kraków, co prawda nie jest tak drogi, jak Warszawa, ale ze względu na to, że jest to duże miasto, ceny różnorodnych usług, w tym także pogrzebowych, są wyższe niż w małych miasteczkach.
Kolejna koszt to trumna. Można wybrać pomiędzy tymi za niecałe 2000 złotych jak i zakupić trumnę za kilka tysięcy. Tutaj akurat większe miasto, takie jak Kraków, daje zwykle także większe możliwości wyboru. Jeżeli decydujemy się na pochówek wraz z kremacją, koszt pogrzebu może się nieco zmniejszyć, ze względu na niższe ceny urn. Trzeba dodatkowo również pamiętać o opłatach administracyjnych, jeżeli chodzi o cmentarz czy też o ofierze w kościele, jeżeli pogrzeb ma mieć charakter religijny, np. katolicki.
Listę zakładów pogrzebowych z Krakowa można znaleźć na portalu Funer.
Stypa a koszt pogrzebu
Nie ukrywając, nieraz największe koszy generuje właśnie ten posiłek po pogrzebie, ale trudno z niego zrezygnować ze względu na to, że jest on tradycyjny, a ponadto trzeba ugościć osoby, które przyjechały z daleka. Pogrzeb to wydarzenie wyczerpujące fizycznie i emocjonalnie, więc każdemu, łącznie z najbliższą rodziną należy się pokrzepiający posiłek.
W Krakowie najczęściej wybiera się na stypy sale restauracyjne. Taki koszt jest co prawda większy niż w przypadku organizowania stypy w domu, ale także znacznie odciąża rodzinę. Można także wypośrodkować koszty, zamawiając catering do domu.
Jak obniżyć koszty pogrzebu w Krakowie?
Na pewno znacząco na ogólną cenę wpływa wybór trumny. Można więc zakupić tę ze średniej półki zamiast najdroższą. Kolejna kwestia to opłata dla księdza. Według tradycji nie ma cennika, który mówiły, ile należy zapłacić za obsługę religijną pogrzebu. Można więc dać skromniejszą ofiarę, jeżeli rodziny nie stać na bardzo hojny datek. Kolejna sprawa to stypa. Tutaj można się ograniczyć tylko do najbliższych osób i obiadu w domu, który przygotowuje się samodzielnie. W takim układzie tylko lekko trzeba będzie przekroczyć kwotę zasiłku pogrzebowego. Także wybór cmentarza nie w centrum, a na obrzeżach Krakowa może sprawić, że zapłaci się za miejsce znacznie mniej. Jest to mniej wygodne jeżeli chodzi o późniejsze dojeżdżanie, ale rozsądne z ekonomicznego punktu widzenia, kiedy to przed pogrzebem każdy grosz się liczy.