Urny pogrzebowe są coraz częstszym rozwiązaniem. Na jaki rodzaj urny się zdecydować? Który spełni nasze wymagania? Czym różnią się od siebie poszczególne typy? W poniższym tekście skupimy się na urnach metalowych.

Ile kosztuje urna?

Na rynku dostępnych jest parę rodzajów urn. Są to: urny metalowe, drewniane, kamienne oraz kompozytowe. Cena tych wykonanych z metalu waha się zazwyczaj od niecałych 200 złotych do 350 złotych. Podobnie jest w przypadku urn wykonanych z drewna. Cena kompozytowych nie przekracza 300 zł, są one wykonane z tworzywa sztucznego, które ma imitować kamień. Urny kamienne są bowiem najdroższe. Ich koszt zaczyna się powyżej 300 zł i może dojść do 400 złotych.

Rodzaje zdobień

W przypadku cinerarium wykonanych z metalu również istnieje możliwość wystylizowania ich tak, by wyglądem przypominały naturalny kamień. Aby uzyskać taki efekt, urny malowane są ręcznie. Każda metalowa urna może dodatkowo zostać ozdobiona drewnianymi elementami lub metalowymi i brązowionymi ornamentami. W tradycyjnym wydaniu urna wykonana z metalu posiada podstawkę, uchwyty oraz pokrywkę, często z krzyżem. Najczęstsza pojemność urny wynosi od 3,8 do 4,5 litrów i waży od 1,5 do 2,5 kg. Oczywiście w poczet urn metalowych wpisują się również te, wykonane z metali szlachetnych, takich jak złoto czy srebro. Ich cena jest już jednak zdecydowanie wyższa.

Jaka urna do transportu?

Jeżeli zależy nam na przewozie prochów poza granice kraju, urna musi spełniać wymogi Unii Europejskiej odnoszące się do transportu. W takim przypadku idealnie sprawdzą się urny hermetyczne. Charakteryzują się one podwójnym zamknięciem. Pokrywa wewnętrzna pozwala na szczelne i hermetyczne zamknięcie prochów. Pokrywa zewnętrzna natomiast wykonana jest z tego samego materiału, co reszta cinerarium. Stanowi ona element estetyczny, najczęściej nie posiada żadnych wypukłych zdobień, gdyż dostosowana jest do transportu.