Informacja o śmierci jest jednym z tych wydarzeń w życiu każdego człowieka, kiedy czas na krótki moment zwalnia. W jednej chwili wszystko dookoła przestaje być ważne, a jedyne co zaczyna się liczyć to godne pożegnanie drugie człowieka.

Chociaż śmierć jest czymś pewnym, bardzo ciężko jest się na nią przygotować. Dlatego wydatek związany z organizacją pogrzebu może obciążyć budżet wielu rodzin. Niestety nie można oszacować jednej uniwersalnej ceny dla każdego pogrzebu, gdyż jest to usługa bardzo indywidualna, na którą składa się wiele czynników. Ponadto ceny pogrzebów różnią się w zależności od wielkości miasta.

Co wpływa na koszt pogrzebu w Lublinie?

Na ostateczną kwotę pogrzebu w Lublinie składa się wiele czynników. Wybór trumny lub urny, oprawa muzyczna i konsolacja. Aby zrozumieć jaka jest ostateczna cena pogrzebu należy najpierw przeanalizować oferowane usługi pogrzebowe w Lublinie.

Koszt kremacji

Lublin jest stolicą województwa lubelskiego, co oznacza, że jak każde większe miasto ma dostęp do większości usług, które może wykonać na miejscu. Przykładem takiej usługi może być kremacja. W większych miastach domu pogrzebowe posiadają piece krematoryjne. Z kolei na wsiach pogrzeb kremacyjny wymaga, aby początkowo przewieźć ciało do oddalonego miasta, aby dopiero tam dokonać kremacji. Takie działanie może zwiększyć koszt pogrzebu. Jednak kremacje w Lublinie wykonywane są zawsze na miejscu, co ostatecznie obniża koszt, a jego kwota może zmieścić się od 500 do 800 złotych.

Trumny lub urny

Zaczynając od wyboru trumny, należy podkreślić, że na rynku funeralnym istnieje kilka rodzajów trumien. Firmy pogrzebowe oferują od prostych dębowych trumien, aż po bardzo eleganckie trumny amerykańskie. Jak łatwo się domyślić trumna dębowa będzie o wiele tańsza niż amerykańska urna metalowa. Trumna drewniana to koszt od 900 zł, z kolei metalowa – w zależności od zdobień – może przekroczyć tę kwotę trzykrotnie. W przypadku kremacji dochodzi tutaj cena za trumnę kremacyjną oraz urnę. W przypadku trumny kremacyjnej oraz urny, koszt obu akcesoriów funeralnych rozpoczyna się od 200 zł.

Dodatkowe usługi pogrzebowe w Lublinie

Wymienione powyżej punkty są elementami obowiązkowymi przy przeprowadzeniu pogrzebu urnowego lub z trumną. Jednak wiele rodzin pragnie, aby ostatnie pożegnanie bliskiego odbyło się – o ile można użyć takiego określenia – pięknie. Dlatego bardzo często wiele rodzin decyduje się dodatkowo na oprawę pogrzebu, która nada odpowiedniego klimatu całej uroczystości. Na ostateczny koszt mogą wpłynąć również:

Koszt wiązanki

Dalsza rodzina i przyjaciele na pogrzeb zamawiają wiązanki, które są skromniejszą kompozycją kwiatową w porównaniu do wieńca. To właśnie na wieńce ostatecznie decyduje się najbliższa rodzina. Wielkie kompozycje kwiatowe z szarfą żałobną to koszt powyżej 150 zł.

cena wiązanki

Koszt organizacja stypy

W zależności od tego, gdzie stypa zostanie zorganizowana i na ile osób. Jej koszt może zaczynać się od 20 zł za osobę. Warto tutaj zwrócić uwagę, że ponownie koszty te inaczej będą przekładać się na pogrzeb zorganizowany w domu dla kilku osób, a inaczej w ekskluzywnej restauracji na kilkadziesiąt.

Koszt odzieży dla Zmarłego

Bardzo często w wyniku wielu przewlekłych chorób, przed śmiercią wiele osób bardzo mocno traci wagę. To z kolei sprawia, że Zmarły nie może zostać pochowany w swojej ulubionej sukience lub garniturze, ponieważ ubranie to jest zdecydowanie za duże. W takiej sytuacji rodziny decydują się na zakup nowej odzieży pogrzebowej. Cena garnituru lub damskiej garsonki oscyluje koło 1000 zł, sukienki mniej formalne są już o wiele tańsze.

Zasiłek pogrzebowy

Wszystkie podane powyżej ceny mogą się od siebie różnic, gdyż każdy zakład posiada inny cennik usług pogrzebowych. Niezależnie jednak od ostatecznej kwoty pogrzebu, należy zaznaczyć, że profesjonalny dom pogrzebowy jak Eden Lublin przejmuje na siebie obowiązki w uzyskaniu zasiłku pogrzebowego, którego kwota wynosi 4000 zł. Kwota ta z kolei znacząco odciąża rodziny odpowiedzialne za zorganizowanie i opłacenie pogrzebu.