Śmierć niestety jest towarzyszem każdego człowieka bez względu na wyznanie, rasę czy pochodzenie społeczne. Gdy umiera bliska osoba to rodzina i przyjaciele przeżywają bardzo ciężki czas, pogrążając się w bólu. Mimo że wiele zakładów pogrzebowych pomaga w załatwieniu formalności, to przygotowanie ceremonii pogrzebowej jest i tak nie lada wyzwaniem, a dodatkowo dotkliwie obciąża finansowo. Ile kosztuje pogrzeb w Warszawie?
Ceremonia pogrzebowa w stolicy
Warszawa jako stolica Polski przyciąga wielu ludzi z najodleglejszych terenów kraju. Jest to miasto, w którym zarabia się bardzo dobrze, ale także koszty życia są wysokie, w tym także te związane z organizacją pogrzebu. Zasiłek pogrzebowy, który wynosi cztery tysiące złotych bardzo często jest niewystarczający, aby pokryć koszt pogrzebu w Warszawie. Coraz większym problemem stolicy jest także brak miejsc na cmentarzach.
Koszt pogrzebu w Warszawie
Ciężko jest oszacować jednoznaczny koszt ceremonii pogrzebowej, gdyż wszystko zależy od tego, jak ma ona wyglądać. Ceny rozpoczynają się od około trzech tysięcy złotych. Czasami ceremonia może kosztować nawet dziesięć tysięcy. Najtańszą formą jest pochówek tradycyjny. Koszt pogrzebu wynosi nieco ponad trzy tysiące i obejmuje trumnę, przewóz oraz usługi podstawowe. Koszt może wzrosnąć, jeśli rodzina zdecyduje się na zakup trumny dębowej, której cena rozpoczyna się od tysiąca dwustu złotych. Z dużymi kosztami należy się liczyć w przypadku wykonania podstawowych zabiegów przy zmarłym, czyli myciu, strzyżeniu i ubieraniu. Taka usługa kosztuje około tysiąca złotych. Kolejne koszty związane są z transportem i przechowywaniem ciała w chłodni. Jeśli chodzi o pogrzeb z kremacją, to cena jest bardzo podobna. Urnę można kupić już za dwieście złotych, a obsługa pieca kremacyjnego to wydatek rzędu dwustu pięćdziesięciu złotych.
Zakład Pogrzebowy w Warszawie: https://pogrzeby-gralewski.pl/
Dodatkowe koszty pogrzebu
Koszt pogrzebu w Warszawie może znacznie wzrosnąć, jeśli rodzina zmarłego zdecyduje się na dodatkowe usługi. Wśród nich często wybierana jest oprawa muzyczna, która towarzyszy uczestnikom pogrzebu podczas pochówku i jest to koszt rzędu trzystu złotych. Niektórzy decydują się również na uwiecznienie tych chwil na fotografii i wideo, co również podnosi cenę. Trzeba także uwzględnić koszty związane z organizacją stypy. Jest to wydatek, który w głównej mierze zależny jest od ilości gości zaproszonych do lokalu oraz od wyboru menu. Oczywiście nie wolno pominąć kosztów związanych z postawieniem pomnika. W przypadku pogrzebu z kremacją koszty są niższe, gdyż pomnik jest mniejszy. Jednak i tak są to kwoty, które zaczynają się od około dwóch tysięcy złotych.
Najnowsze komentarze