Śmierć bliskiej osoby jest nie tylko emocjonalną huśtawką, ale również dużym przedsięwzięciem finansowym. Pogrzeb może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych, w zależności od tego, co chce zorganizować rodzina.

Zmarły

Pierwszy koszt, jaki trzeba ponieść to przewóz zwłok do zakładu pogrzebowego i za ich przetrzymanie w chłodni. Kolejne składowe pierwszego etapu organizacji pogrzebu to przygotowanie ciała do pogrzebu – mycie, czesanie, ubieranie i ułożenie w trumnie.
Przykładowe koszty z miasta Wrocław:
– transport ciała 200 zł
– chłodnia do 100 zł za dobę
– przygotowanie ciała 150 zł

Usługi pogrzebowe

Zakład pogrzebowy Olimp Wrocław często proponuje kompleksową obsługę pogrzebu, co oznacza, że zajmie się wszelkimi formalnościami i zaopiekuje się ciałem od momentu zabrania go z miejsca śmierci, aż do zakończenia stypy.
Większość zakładów pogrzebowych decyduje się, na prośbę rodziny zmarłego, na zorganizowanie pogrzebu za cenę 4000 zł – równowartość zasiłku, który później we własnym zakresie odbiera od ZUS-u. W zakres usług nie wchodzi jednak wtedy nic dodatkowego podczas ceremonii oraz brakuje organizacji stypy.

Msza i pogrzeb

Kolejnym kosztem jest trumna lub urna. W niektórych kościołach księża nie pobierają opłat, w większości jednak tak. Bywa jednak różnie i czasami kwota narzucona jest z góry, rzadziej jest to zwyczajowe „co łaska”.
Do kosztów pogrzebu doliczyć trzeba kwiaty, karawan, transport na mszę i na cmentarz, wykopanie grobu i, jeśli nie ma, miejsce na cmentarzu.
Przykładowe ceny:
– kościół – od 1000 zł
– kwiaty – od 200 zł
– karawan z transportem 500-700 zł
– wykopanie grobu 500-700 zł
– miejsce na cmentarzu od 1000 zł do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych w zależności od wybranego cmentarza
– kremacja 500 zł
– trumna od 800 zł
– urna od 300 zł

Stypa

Bez względu na to, czy pogrzeb organizuje zakład pogrzebowy w cenie zasiłku z ZUS`u, czy też koszty ponoszone są przez rodzinę zmarłego należy doliczyć koszty stypy. Może to być przewiezienie gości do restauracji lub wynajętej na wyłączność sali, koszt cateringu, oprawy muzycznej.
Przykładowe ceny:
– transport gości 500 do 1000 zł
– catering i restauracja top koszt około 100 – 200 zł za osobę
– muzyk 500 zł

Podsumowanie

Biorąc pod uwagę wszelkie wymienione koszty i oszczędność podczas wybierania wszelkich elementów związanych z pogrzebem trzeba przygotować się na wydatek rzędu 7000 – 10000 zł. Jeżeli dojdzie dębowa trumna, dłuższy czas przechowywania ciała i większa liczba gości cena może znacznie wzrosnąć.