Śmierć bliskiej nam osoby często zdarza się niespodziewanie. Chcąc zorganizować godny pochówek musimy posiadać odpowiednią ilość środków finansowych. Oczywiście większość żałobników może liczyć na zasiłek pogrzebowy, jednak kwota może okazać się niewystarczająca. Wiele zależy od wysokości opłat kościelnych oraz cmentarnych. Kwota, jaką płacimy przedsiębiorstwu pogrzebowemu to tylko część wszystkich wydatków. Zrozumiałe jest to, że poszukujemy oszczędności, dzięki którym obciążenie finansowe nie będzie tak duże. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się pogrzeby z kremacją. Jaki zatem jest koszt kremacji?

Brak konieczności przygotowania ciała do pochówku

Dobry zakład pogrzebowy załatwia w imieniu swoich klientów wszelkie formalności. Jest to spore ułatwienie, niezależnie od formy pochówku. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku pogrzebu z kremacją niezbędna jest pisemna zgodna bliskich na skremowanie ciała. Jeśli chodzi o koszty, to wiele osób uważa, że kremacja jest droższa. Musimy zakupić specjalną trumnę (z naturalnych materiałów) do spopielenia zwłok. Ponadto koszt generuje sama usługa kremacji.
Z drugiej strony nie ma konieczności przygotowywania zmarłego do pochówku. Oszczędzamy więc na zabezpieczeniach, kosmetyce, czy też ubraniach pogrzebowych. Wszystkie to usługi wyniosłyby nas kilkaset złotych. Renomowany zakład pogrzebowy pomoże nam również w zakupie niedrogiej urny, która może być nawet dwa razy tańsza niż standardowa trumna.

Niższy koszt obsługi pochówku

Urna jest lekka i mała, co zmniejsza koszt obsługi. Pochówek z kremacją jest więc sporo tańszy. Ponadto oszczędzamy na oprawie florystycznej – w przypadku trumny potrzebujemy większej ilości wiązanek. Warto również wspomnieć o tym, że w jednym grobowcu można pochować kilka urn. Do łask powracają grobowce rodzinne, które były masowo stawiane kilkadziesiąt lat temu. Wynika to z faktu, że koszt wykupienia miejsca na cmentarzu jest coraz wyższy. Dla przeciętnie zarabiającej rodziny jest to bardzo duży wydatek.